AdvertisementsZamknąć ten internet

0 Flares 0 Flares ×

Co chwila dociera do mnie narzekanie, jaki to ten internet jest zły. Zabiera ludziom czas (fakt, ale jedzenie i oglądanie tv też), burzą się schematy komunikacji, hejt, promocja głupoty. Część z zarzutów wobec sieci ma sens, ale kiedyś mądry facet powiedział mi: ludzie pisali na murach, jak ich coś bolało. Potem dzwonili do gazet, a teraz piszą w internecie. Jak dla mnie w sieci każdy musi być Adamem Nawałką, czyli sensownie selekcjonować i nie przeginać ze swoją obecnością.

Rozumiem, że dla wielu ludzi internet jest jedynym miejscem, gdzie mogą zaistnieć. W zdjęciach z instagrama jest za dużo kolorów, na fejsie omijamy to, co stawia nas w gorszym świetle? No i fajnie, bo gdy na imprezie spotykamy znajomych to wolimy pogadać o tym, co u nas dobrego czy może opowiadamy o kłopotach żołądkowych podczas wakacji? Nie oszukujmy się, szczęśliwy ten, co ma przyjaciół, którym może szczerze powiedzieć o sobie i posłuchać o nich. A poza grupą kilkunastu takich osób – piszę z doświadczenia życiowego, kiedy to znalazłem się w przysłowiowej „biedzie” – mówimy raczej umiarkowanie. Oczywiście, że cała ta rewolucja cyfrowa oznacza, że każdemu się wydaje, że objął właśnie funkcję prezydenta USA i „oczy na mnie”. Trudno, takie miejsce. I przyszłość, bo ponad 2 miliardy ludzi jest już na facebooku. Za dekadę będzie pewnie trzy razy tyle. Szkodliwość fejsa to dla mnie mit, od kiedy dzięki niemu znów się spotkałem z nie widzianym od 30 lat kumplem z dzieciństwa. Wszystko jest dla ludzi, kłopot tkwi w dawkowaniu.

Przyszłość – kto wie – polskiej bramki odezwała się na twitterze. O tym, że istnieje ktoś taki, jak Kamil Grabara, wie niewielu poza fanatycznymi kibicami Liverpoolu, gdzie chłopak wyjechał uczyć się grania w piłkę. I oto ten od stycznia pełnoletni Kamil postanawia na twitterze zaćwierkać o poziomie bramkarzy Ekstraklasy. Ćwierka w akompaniamencie litra głupoty i jadu, wyśmiewając ligę (pisze o niej małą literą) i jej bramkarzy. Tak bywa, gdy brakuje rodziców, ale jest dostęp do internetu. Kandydata na bramkarza skontrował Wojciech Kowalewski oraz zaczepiony pośrednio Seweryn Kiełpin – po utracie bramki przez Wisłę Płock Grabara poczuł, że koniecznie musi – i prezes PZPN. Niestety, wygląda na to, że niewiele to pomogło. Chłopakowi pomyliła się, jak to barwnie porównywał Jan Tomaszewski, odwaga z odważnikiem. Może zmądrzeje. Gdy kilka lat temu okropnie wygłupił się podobnymi poglądami Wojciech Pawłowski, życie skontrowało go najszybciej i najboleśniej. Wracał z podkulonym ogonem i dziś wypowiada się o innych z szacunkiem.

Grabara jest z pokolenia milenniasów. Biznes szuka dziś sposobu na kontakt z nimi, bo tradycjna komunikacja nie działa. Siedzą z nosami w smartfonach i są podatni na wciskanie głupoty jak żadne pokolenie przed nimi. Nie mają autorytetów, bo skąd je mają mieć? Starsze pokolenia w większości cyfrowe rewolucji nie zauważyły, albo widzą fragment internetowej rzeczywistości. Rodzice gonią za pracą, pieniędzmi, itp. i zamiast porozmawiać z nimi, dali im telefony z dostępem do netu.

Nie sądzę jednak, by świat się przez nich skończył. Ba, jestem pewien, że on się po prostu zmieni. Trochę na lepsze, trochę na gorsze. Uczciwie rzecz ujmując, gdybym w wieku Grabary też miał taki dostęp do netu jak jego pokolenie, niejedną bzdurę bym napisał. Hasła w rodzaju „zamknąć ten internet” to dopiero jest strata czasu. Nie w narzędziu wina. Dziś mam blisko czterdzieści lat i zdarza mi się zachować jak junior, tracąc czas na idiotyczne konfrontacje. Mogę się tylko cieszyć, że dwadzieścia lat temu internet był tylko przez modem i blokował linię telefonu stacjonarnego w domu, więc czas był w nim mocno ograniczony. No i nie było jeszcze mediów społecznościowych.. Tyle, że w przypadku Grabary – jak mawia pewien mądry mecenas – mleko zostało rozlane i dopóki nie wygra z Liverpoolem Ligi Mistrzów jak Jerzy Dudek, może założyć, że będzie kojarzony z „beką” z ligowych bramkarzy.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Reddit 0 StumbleUpon 0 Email -- LinkedIn 0 0 Flares ×
Advertisements

Twitter

"Macierewicz: Nikt spoza naszych granic nie będzie decydować o polskich prawach, sądach, instytucjach - ... https://t.co/xpEEGi9iiq"
2 hours ago
"Minister sprawiedliwości Niemiec: Niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zagrożona - ... https://t.co/jd7AJT0iv4"
2 hours ago
""Najwyższa kasta" - kto i kiedy to powiedział? "Jestem chyba najczęściej cytowanym mówcą w Europie" - ... https://t.co/BVIEvuFEsQ"
7 hours ago
"Prezydent spotka się nie tylko z prezes SN. Przewodniczący KRS także dostał zaproszenie do Pałacu - ... https://t.co/RHzElWj33b"
8 hours ago
""Guardian": Wizyta pary książęcej przyczyniła się do ocieplenia wizerunku przerażającego rządu. Ostra opdpowiedź ... https://t.co/0xLMiljbHu"
9 hours ago